plakat-www-750px

10 godzin, 7 ścieżek tematycznych, blisko 60 wydarzeń

W ramach obchodów „Święta Skarpy Warszawskiej” przygotowane zostało największe wydarzenie kulturalne w mieście, w którym udział wzięło ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie na tę okazję przygotowane atrakcje. 13 września na trasie Skarpy Warszawskiej na gości czekało blisko 60 wydarzeń. Każde z nich wpisywało się w jedną z siedmiu ścieżek tematycznych: sztuk wizualnych, historii, muzyki, sportu, przyrody, dzieci i rekreacji.

Dla wielbicieli historii Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało spacer po skarpie wiślanej śladami Kazimierza Poniatowskiego. Muzeum Wojska Polskiego pokazało, jak wyglądało życie mieszkańców Skarpy Warszawskiej od prehistorii po współczesność, a Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział KORT zaprosiło do gry inspirowanej tradycjami sportowymi związanymi z terenem skarpy. Na Warszawę między Starym Miastem a Królikarnią można było spojrzeć oczami plastyków, którzy podczas sześciu plenerów uwieczniali ją na płótnie.

Spragnieni obcowania z naturą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych i florystycznych, przygotowanych przez Fundację Sto Pociech oraz Ogród Botaniczny.  W programie znalazło się też miejsce dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Aby pomóc zwierzakom, którym w życiu wiedzie się trochę gorzej, zaprosiliśmy na piknik do Kawiarni Kafka. Centralna Biblioteka Rolnicza przygotowała atrakcje związane z kulturą ludową m.in. kiermasz rękodzieła oraz regionalnych produktów tradycyjnych. Fundacja Culture Shock oraz Pracownia Dóbr Wspólnych zorganizowały kiermasz społecznościowej wymiany Wymiennik/Kooperacja. Na pasjonatów muzyki czekał na Otwartym Jazdowie koncert Maja Olenderek Ensemble, jazzowy koncert Włodka Pawlika na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Tribute To Nalepa zorganizowany przez Dom Kultury Śródmieście.

Na spacer po swoich wnętrzach w ramach Wielkiego Świętowania na Skarpie zaprosili Sejm RP, Pałac Pod Blachą oraz dawny Szpital Ujazdowski. Była to świetna okazja do dotknięcia wielowiekowej historii polskiego parlamentu, przeniesienia się w czasy księcia Józefa Poniatowskiego oraz zgłębienia historii najstarszego szpitala wojskowego.

Również na najmłodszych czekał szereg atrakcji: pokaz filmu „Ratatuj” zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, zwiedzanie zakamarków Teatru Polskiego, skarpowe warsztaty plastyczne w Fundacji Atelier czy warsztaty lalkarskie i fotograficzne przygotowane przez MDK Łazienkowska.

Wydarzeniom kulturalnym towarzyszyła premiera publikacji prezentującej po raz pierwszy historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy. Publikacja poprowadzi czytelników po miejscach na szlaku Skarpy – zarówno tych popularnych, jak i prawie nieznanych.
Książka jest już w sprzedarzy! Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

 

 Uniwersytet Warszawski - plenerowy koncert jazzowy Włodka Pawlika


ZOBACZ PEŁNĄ FOTORELACJĘ.

 

PROGRAM

Zapraszamy do zapoznania się z programem Święta.
POBIERZ PROGRAM .PDF

MAPA

Najedź kursorem na mapę, aby powiększyć

program00-spis

program01

program02

program03

program04

program05

program06

program07

program08

program09

program10

program11

program12

program13

program14

program15

Organizator: Koalicja Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie
Koordynator: Fundacja Culture Shock

Patroni medialni: Co Jest Grane, TVP Warszawa, TOK FM
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

ZASADY WYDARZENIA

1. Święto Skarpy Warszawskiej jest wyjątkowym dniem, w który zapraszamy wszystkich Warszawiaków na Skarpę!

2. Święto Skarpy Warszawskiej trwa przez cały dzień od około 10:00 rano aż do zmierzchu.

3. Każdy z nas (instytucje, osoby prywatne) przygotowuje na ten dzień COŚ. Każdy organizuje to, co uważa za stosowne i tyle, na ile może sobie pozwolić.

4. Wydarzenie ma charakter dnia otwartego, tzn. wszystko, co przygotowujemy jest dostępne dla uczestników bezpłatnie.

5. Święto Skarpy Warszawskiej organizują przede wszystkim instytucje publiczne leżące na szlaku Skarpy Wiślanej zrzeszone w ramach partnerstwa „Warszawska Droga Kultury na Skarpie”, ale do udziału w Święcie zachęcamy wszystkich, którzy czują się ze Skarpą związani i chcieliby przy tej okazji włączyć się w organizację wspólnego wydarzenia.

6. Wspólnie dbamy o organizację i promocję wydarzenia.

MAJÓWKA 2014

25 maja 2014 odbyła się trzecia Majówka na Skarpie.

plakat nagłówek www 2

MAJÓWKA 2013

26 maja 2013 odbyła się druga Majówka na Skarpie.

majówka2013 all

MAJÓWKA 2012

27 maja 2012 odbyła się pierwsza Majówka na Skarpie.

majówka2012 all

 

ZOBACZ PEŁNĄ FOTORELACJĘ