skarpa_ksiazka_okładka

NOWA KSIĄŻKA: Skarpa Warszawska

Skarpa Warszawska fenomen na skalę europejską, przecinające stolicę urwisko, ciąg zieleni o bogatej historii sięgającej pradawnych epok – pełniła rozmaite funkcje na przestrzeni wieków: przyciągała osadników i broniła grodu, chroniła możnych zakładających tu swe rezydencje i ogrody, wyznaczała koncepcje urbanistyczne, współtworzyła dziedzictwo kulturowe miasta.

Skarpa to też miejsce obrosłe legendami i mitami, tu rezydowali Wars i Sawa, Syrena Warszawska, Bazyliszek, Złota Kaczka… Książę Kazimierz Poniatowski umiejscowił tu swój dom przyjemności (Elizeum w parku Na Książęcem), a masoni – swoją lożę. Skarpa to wreszcie miejska przestrzeń publiczna wspólna dziś nam wszystkim. Mieszkamy tu i pracujemy, spacerujemy, jeździmy na rowerach, inwestujemy i budujemy. Zbyt często niestety nie identyfikujemy skarpy jako całości, nie znamy jej dziejów, nie rozwijamy tkwiącego tu potencjału.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, która po raz pierwszy przedstawia historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy, prowadząc po bardziej i mniej znanych miejscach na jej szlaku. Nad publikacją pracował szereg specjalistów, m.in.: historyków, varsavianistów, aktywistów miejskich, urbanistów, socjologów.

Premiera książki: 9 września 2015

Osoby zainteresowane zakupem prosimy o przesłanie informacji na adres mailowy: info@cultureshock.pl