W środę 22 lutego spotkaliśmy się w Instytucje Badań Przestrzeni Publicznej, aby porozmawiać o naszych marzeniach dotyczących kształtowania miasta, szczególnie jego publicznej strony. Marlena Happach i Paweł Kłudkiewicz przybliżyli metody działań, jakie stosują na warszawskiej Pradze – działań dotyczących rewitalizacji praskich podwórek. Opowiedzieliśmy też o Warszawskiej Drodze Kultury.

zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości IBPP

Z opisu przygotowanego przez organizatorów:

Warszawa jest miejscem, które, z racji na swoje dzieje, pobudza w nas wrażliwość społeczną i historyczną. Częstokroć jednak, zniechęceni zastanymi okolicznościami, puszczamy wodze fantazji i zamiast rzeczywistej zmiany społecznej, tworzymy sam jej model – angażując widzów/uczestników w grę, która odwołuje się do świadomości wspólnotowej, pozostając jednocześnie w sferze wyobraźni.
Już w najbliższą środę, 22.02, o godz. 17.00 zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu dyskusji w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej działającym przy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W zeszłym roku spotkania dotyczyły działań artystycznych i animacyjnych w przestrzeni miejskiej, w bieżącym cyklu poruszane są również kwestie związane z partycypacją społeczną i przestrzenno-publicznym mirem.


Na nadchodzącym spotkaniu poruszymy temat długoterminowych planów ożywiania Warszawy związanych z konkretnymi inwestycjami na jej terenie oraz społecznymi i rozwojowymi efektami proponowanych zmian. Projekty architektoniczne i urbanistyczne zestawić chcemy z artystycznymi, aby zwrócić uwagę na moment, w którym mają one (rzekomo) przekładać się na konkretną rzeczywistość polityczno-przestrzenną.

W dyskusji udział wezmą:

Marek Piwowarski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły.

Marlena Happach, architekt, animatorka i dydaktyk. Asystentka na Wydziale Geodezji i Kartografii PW (kierunek Gospodarka Przestrzenna). Założycielka i prezeska stowarzyszenia Odblokuj. Laureatka wielu nagród i uczestniczka konkursów architektonicznych. Członek SARP.

Paweł Kłudkiewicz, rysownik i projektant grafiki. Absolwent warszawskiego Wydziału Architektury. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową oraz grafiką wydawniczą. Członek STGU i Stowarzyszenia Odblokuj. Współpracował m.in. z wydawnictwami Lampa, Babaryba i Egmont.

Artur Jerzy Filip, architekt/urbanista. W 2009 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej obronił pracę magisterską poświęconą zagadnieniom Skarpy Warszawskiej oraz możliwościom wyeksponowania jej w strukturze funkcjonalno-przestrzennej stolicy. W efekcie powstał związany ze skarpą projekt Warszawska Droga Kultury, który rozwijany jest w ramach stypendiów przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) oraz Biuro Kultury m.st. Warszawy (2012).

Zapraszają Organizatorzy: Marianna Ostrowska, Jacek Plewicki, Joanna Turek